Svakoga od nas barem su jednom mučili želučani problemi – bilo uzrokovani lošom, teškom ili pretjeranom količinom hrane, ili pak zbog antibiotika. Probiotici su odlična ideja mislite li da je zdravlje vašeg probavnog trakta narušeno te problemima s probavom želite pristupiti na neinvazivan i prirodan način.
Lako su dostupni u brojnim ljekarnama, ali možete ih pronaći i u brojnim specijaliziranim web trgovinama.
Sadržaj:
Dobre bakterije
Do sada ste sigurno već čuli kako u našem probavnom traktu žive mnoge „dobre“ bakterije, koje nam pomažu dobro probaviti hranu. Crijevnu mikrofloru čini mnoštvo bakterija iz raznih obitelji:
- neke od njih pomažu našem tijelu u pravilnom funkcioniranju
- neke utječu negativno na naše zdravlje
Važno je znati da i jedne i druge u našim tijelima postoje u svakom trenu, no vrlo je važan njihov omjer. Loša prehrana, stres, razne bolesti i antibiotici mogu utjecati ne samo na količinu bakterija, već i na omjer „dobrih“ i „loših“ bakterija – a jedan od načina da se stanje vrati u normalu je da se uzimaju probiotici.
Borba s bakterijama
Mnogo je razloga iz kojih u probavnom sustavu može nastati nered te se poremetiti ravnoteža između bakterija koje nam pomažu i odmažu, no najbolje rješenje u većini slučajeva su probiotici. Način na koji oni rade je jednostavan. Probiotici u sebi sadrže bakterije koje obožavaju obitavanje unutar našeg probavnog sustava, a na nas nemaju negativan utjecaj.
Kada se smanji broj bakterija koje su bitne u našem probavnom sustavu, to otvara prostor za rast populacije bakterija koje imaju negativan utjecaj. Probiotici u organizmu ne mogu zamijeniti uništenu mikrofloru, no zauzimaju prostor i hranu u njoj dok se ona ne oporavi, sprječavajući tako rast broja populacije negativnih rodova bakterija.
Čitajte i sljedeći članak: Paradontoza bolest zubiju s trajnim posljedicama
Zubna paradontoza može biti uzrokovana raznim stvarima te nema pravila oko toga hoće li se pojaviti vama ili ne.
Probiotici svuda oko nas
Probiotike možete pronaći u raznim prehrambenim namirnicama kojima se vjerojatno svakodnevno hranite.
Najpoznatiji probiotici su:
- Jogurt
- Kefir
- Sir
Njihova će konzumacija na prirodan način pomoći vratiti harmoniju u vaš probavni sustav – ipak, to nije sve, jer se probioticima smatraju i kobasica te kiseli kupus, što znači da teoretski možete konzumirati cjelovit i fin obrok sačinjen samo od probiotika.
S druge strane, kada su u pitanju teži problemi, onda se probiotici mogu konzumirati i u obliku kapsula, tableta i prašaka, pa čak i u tekućem obliku, kako bi se crijevna mikroflora što prije i efikasnije vratila u normalu.