Tijekom satova biologije kroz osnovnu i srednju školu sigurno ste čuli osnovne informacije o testosteronu, primarno muškom spolnom hormonu koji se luči u testisima, ali i jajnicima te nadbubrežnim žlijezdama.
Ipak, osim na razvoj tijekom puberteta, razina testosterona u krvi utječe i na mnoge druge procese u tijelu, pa njegov nedostatak ili višak može itekako negativno djelovati na tijelo.
Sadržaj:
Promjene u tijelu
Testosteron u tijelu radi mnoge promjene, kada krene s jačim lučenjem tijekom puberteta svake osobe. Iako je testosteron prije svega spolni hormon koji utječe na spolnost, on osim toga utječe i na mnoge druge procese u tijelu, pa je njegovo pravilno izlučivanje u tijelu veoma važno za cjelokupno zdravlje i dobrobit organizma.
Najvidljiviji utjecaj testosterona u tijelu kod muškaraca je na:
- spolne promjene
- glas
- mišiće
- tjelesnu građu
- kožu
Osim što utječe na rast, razvoj i promjenu konstrukcije tijela, testosteron potiče produbljenje glasa i pojavu dlaka na raznim dijelovima tijela, poput lica, nogu, i trupa.
Čitajte si sljedeći članak: Važni vitamini za normalno stanje organizma
Vitamini B kompleksa poznati su po svojim brojnim važnim funkcijama u ljudskom organizmu, a jedna od najvažnijih je zaštita mozga i središnjeg živčanog sustava.
Utjecaj testosterona na zdravlje
Razine testosterona često se prate i kod žena i kod muškaraca, jer on osim na sve spomenute utjecaje također pomaže i kod proizvodnje crvenih krvnih stanica, u izgradnji kostiju, formiranju mišića, ali za pravilno funkcioniranje mozga. Testosteron je zadužen i za sposobnosti:
- orijentacije
- koordinacije
- koncentracije
- pamćenja
Upravo zato što je toliko važan za funkcioniranje organizma, testosteron se proizvodi i kod žena u kori nadbubrežne žlijezde te u granuloznim stanicama folikla. Nedostatak ili višak testosterona u organizmu, bez obzira na spol, može biti simptom koji upućuje na razne bolesti.
Razina testosterona u tijelu
U popularnoj medicini visoka se razina testosterona u krvi kod muškarca povezuje s većom „muškosti“ – ipak, pogledaju li se znanstveno dokazane činjenice u medicini, njegove povećane razine mogu biti jedan od simptoma tumora testisa te karcinoma nadbubrežne žlijezde, ali i bolesti policističnih jajnika.
S druge strane, manjak testosterona može biti uzrok ili simptom cijelog niza problema, poput impotencije, promjene na kromosomima, zakašnjelog puberteta ili poremećaja rada hipotalamusa ili hipofize. Testosteron se također često koristi i kao doping sredstvo. Iako ima odličan utjecaj na rast mišića, dodatan unos u tijelo ima itekako ozbiljne posljedice na zdravlje.